Mississippi High School Activities Association  
  1986 Class 2A Scores and Schedules  
  Home MHSAA Champions MAIS Champions Team Histories  
    Class 1A Class 2A Class 3A Class 4A Class 5A Independents    
                                                                                                                                           
    < 1985 Division Standings Scores and Schedules Playoff Bracket Alignment Map 1987 >    
  Division 1-2A North  
  Biggersville Iuka Thrasher    
  Lions Chieftains Rebels    
  Date Opponent Result Date Opponent Result Date Opponent Result        
  9/5/86 H Alcorn Central   L 0 12                                            
                                  Baldwyn   L 12 36                
                                                           
                                                           
                                                           
  10/10/86 H Kossuth   L 8 40                                            
                              10/17/86 A Alcorn Central   W 69 21                
                                                           
                                                           
                                                           
                                A Hamilton   L 32 44                
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
  Division 1-2A East  
  Belmont Mooreville Nettleton    
  Cardinals Troopers Tigers    
  Date Opponent Result Date Opponent Result Date Opponent Result        
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                  A Baldwyn   L 3 36 11/13/86 N Water Valley   L 6 21                
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
  Division 1-2A West  
  Baldwyn Booneville      
  Bearcats Blue Devils      
  Date Opponent Result Date Opponent Result              
      Saltillo   W 35 11 9/5/86 A Kossuth   L 13 18                              
      Thrasher   W 36 12                                            
      Corinth   W 48 12 9/19/86 H Alcorn Central   W 42 7                              
      Okolona   W 35 7                                            
      New Albany   W 28 7                                            
      Durant   W 24 6                                            
      Houston   L 19 21                                            
      Ripley   W 18 13                                            
      Itawamba County AHS   W 35 12                                            
      Booneville * W 23 0     Baldwyn * L 0 23                              
    H Mooreville   W 36 3                                            
    A Hamilton   W 34 6                                            
    A Kennedy   W 23 20                                            
    N Bassfield   L 7 18                                            
                                                           
                                                           
  Division 1-2A South  
  Hamilton Hatley Okolona    
  Lions Tigers Chieftains    
  Date Opponent Result Date Opponent Result Date Opponent Result        
                                                           
                                                           
                                                           
                                  Baldwyn   L 7 35                
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
    H Thrasher   W 44 32                                            
    H Baldwyn   L 6 34                                            
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
  Division 2-2A North  
  North Pontotoc        
  Vikings        
  Date Opponent Result                    
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
    A Anguilla   L 14 26                                            
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
  Division 2-2A South  
  Calhoun City Coffeeville South Pontotoc    
  Wildcats Pirates Cougars    
  Date Opponent Result Date Opponent Result Date Opponent Result        
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                10/10/86 A Water Valley   W 6 2                              
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                A Kennedy   L 7 20                
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
  Division 3-2A North  
  Drew Kennedy Shaw    
  Eagles Hornets Hawks    
  Date Opponent Result Date Opponent Result Date Opponent Result        
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                  Rosedale   L 20 42                
                                                           
                  H South Pontotoc   W 20 7                              
                  A Anguilla   W 22 0                              
                  H Baldwyn   L 20 23                              
                                                           
                                                           
                                                           
  Division 3-2A South  
  Anguilla O'Bannon Saint Joseph (Greenville)    
  Wildcats Green Wave Fighting Irish    
  Date Opponent Result Date Opponent Result Date Opponent Result        
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
    H North Pontotoc   W 26 14                                            
    H Kennedy   L 0 22                                            
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
  Division 4-2A North  
  Ackerman Caledonia Motley    
  Indians Confederates Panthers    
  Date Opponent Result Date Opponent Result Date Opponent Result        
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
    A Bassfield   L 12 32                                            
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
  Division 4-2A South  
  McAdams Philadelphia South Leake Williams-Sullivan  
  Bulldogs Tornadoes Wildcats Yellow Jackets  
  Date Opponent Result Date Opponent Result Date Opponent Result Date Opponent Result  
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                A Taylorsville   W 52 10                
                                A Bassfield   L 14 36                
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
  Division 5-2A North  
  Clarkdale Seminary Southeast Lauderdale Taylorsville  
  Bulldogs Bulldogs Tigers Tartars  
  Date Opponent Result Date Opponent Result Date Opponent Result Date Opponent Result  
                    Bassfield   L 0 14                              
      Enterprise (Clarke)   L 0 31                                            
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                Bassfield   L 6 43  
                                              H South Leake   L 10 52  
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
  Division 5-2A South  
  Bassfield North Forrest Richton Sumrall  
  Yellow Jackets Eagles Rebels Bobcats  
  Date Opponent Result Date Opponent Result Date Opponent Result Date Opponent Result  
      Seminary   W 14 0                                            
      Utica   L 13 14                                            
      Raleigh   W 37 13                                            
      West Marion   L 6 14                                            
      Sumrall * W 42 0                                 Bassfield * L 0 42  
      North Pike   W 40 6                                            
      Raleigh   W 45 6                                            
      East Marion   L 8 16                                            
      North Forrest * W 8 6     Bassfield * L 6 8                              
      Taylorsville   W 43 6                                            
    H Ackerman   W 32 12                                            
    H South Leake   W 36 14                                            
    A Leakesville   W 24 23                                            
    N Baldwyn   W 18 7                                            
                                                           
                                                           
  Division 6-2A East  
  Lake McLaurin Richland Scott Central  
  Hornets Tigers Rangers Rebels  
  Date Opponent Result Date Opponent Result Date Opponent Result Date Opponent Result  
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
    A Leakesville   L 0 19                                            
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
  Division 6-2A West  
  East Flora Jackson Alternative Raymond Saint Joseph (Jackson)  
  Hawks Knights Rangers Bruins  
  Date Opponent Result Date Opponent Result Date Opponent Result Date Opponent Result  
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
    A Wesson   W 18 8                                            
    H Leakesville   L 14 17                                            
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
  Division 7-2A  
  Gloster Wesson Wilkinson County    
  Hornets Cobras Wildcats    
  Date Opponent Result Date Opponent Result Date Opponent Result        
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                  H East Flora   L 8 18                              
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
  Division 8-2A  
  Leakesville Lumberton Mercy Cross Saint John  
  Bears Panthers Crusaders Eagles  
  Date Opponent Result Date Opponent Result Date Opponent Result Date Opponent Result  
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
                                                           
    H Lake   W 19 0                                            
    A East Flora   W 17 14                                            
    H Bassfield   L 23 24