Mississippi High School Activities Association  
  1998 Football Season Summary  
  Home MHSAA Champions MAIS Champions Team Histories  
                                                                                                                                           
  < 1997 Summary Region/Division Standings Scores and Schedules Playoff Brackets Alignment Maps 1999 Summary >  
  1A 2A 3A 4A 5A   1A 2A 3A 4A 5A   1A 2A 3A 4A 5A   1A 2A 3A 4A 5A    
  Class 1A 2A 3A 4A 5A  
  State Champions Smithville Taylorsville Amory Clarksdale South Panola  
  North State Champions Smithville Booneville Amory Clarksdale South Panola  
  South State Champions Pelahatchie Taylorsville Magee Columbia Hattiesburg  
  Region/Division 1-1A 1-2A 1-3A 1-4A 1-5A  
  Champions Smithville Booneville Kossuth Houston South Panola  
  2nd Seed Falkner Mantachie Pontotoc New Hope Starkville  
  3rd Seed         Greenwood  
  4th Seed         Tupelo  
  Region/Division 2-1A 2-2A 2-3A 2-4A 2-5A  
  Champions Vardaman Okolona Amory Lafayette Madison Central  
  2nd Seed Maben Bruce Shannon Oxford Clinton  
  3rd Seed         Warren Central  
  4th Seed         Gentry  
  Region/Division 3-1A 3-2A 3-3A 3-4A 3-5A  
  Champions Durant Ruleville Central Senatobia Clarksdale Pearl  
  2nd Seed George Kennedy Water Valley Weston Brandon  
  3rd Seed         Meridian  
  4th Seed         Provine  
  Region/Division 4-1A 4-2A 4-3A 4-4A 4-5A  
  Champions Weir Leflore County West Bolivar Louisville Hattiesburg  
  2nd Seed Noxapater Shaw South Delta Kosciusko Moss Point  
  3rd Seed         Gulfport  
  4th Seed         Wayne County  
  Division 5-1A 5-2A 5-3A 5-4A    
  Champions Scott Central Ackerman Forest Northeast Jones    
  2nd Seed Sebastopol Philadelphia Velma Jackson South Jones    
  Division 6-1A 6-2A 6-3A 6-4A    
  Champions Pelahatchie Wesson Amite County South Pike    
  2nd Seed Pisgah Hinds County AHS Hazlehurst Lawrence County    
  Division 7-1A 7-2A 7-3A 7-4A    
  Champions Dexter Taylorsville Magee Columbia    
  2nd Seed Cathedral Bay Springs Collins Saint Stanislaus    
  Division 8-1A 8-2A 8-3A 8-4A    
  Champions Mize Bassfield Purvis Gautier    
  2nd Seed Stringer Lumberton Forrest County AHS Stone    
  Class 1A 2A 3A 4A 5A  
  Undefeated Seasons Smithville Booneville Kossuth Gautier Hattiesburg  
  Mize Ackerman Amory      
      Senatobia      
  Class 1A 2A 3A 4A 5A  
  Winless Seasons Thrasher Coahoma AHS Alcorn Central Holly Springs    
  West Lincoln Clarkdale Marshall Humphreys County    
    Sumrall Morton Port Gibson    
        Oak Grove    
        Saint Martin