Mississippi High School Activities Association  
  Class 1A North and South State Football Champions  
  Home MHSAA Champions MAIS Champions Team Histories  
                                                                                                                                           
    State Champions North/South State Champions Division Champions Playoff Appearances Undefeated Seasons Winless Seasons    
  Class 1A Class 2A Class 3A Class 4A Class 5A Class 6A All Classes North All Classes South  
  Year Class North State Championship South State Championship  
  Champion Runner-Up Score Champion Runner-Up Score  
  1981 B Sturgis Smithville 21-13 Saint Aloysius Dexter 21-12  
  1982 B Hamilton Falkner 35-0 Decatur East Flora 34-6  
  1983 B Falkner Weir 49-21 Mize Cathedral 7-6  
  1984 1A Weir Vardaman 20-0 Dexter Utica 28-0  
  1985 1A Weir Nugent Center 35-14 Mount Olive McLain 26-3  
  1986 1A Noxapater Falkner 22-20 Enterprise (Clarke) Winans 40-0  
  1987 1A Falkner Weir 29-6 Dexter Mize 26-13  
  1988 1A East Flora Anguilla 38-14 Mize Puckett 28-12  
  1989 1A Smithville East Flora 28-7 Mount Olive Enterprise (Clarke) 22-6  
  1990 1A East Flora Weir 30-6 Stringer Mize 20-19  
  1991 1A Nanih Waiya Mantachie 42-21 Stringer Scott Central 25-14  
  1992 1A Weir Noxapater 14-7 Stringer Mount Olive 25-7  
  1993 1A Smithville French Camp Academy 19-6 Cathedral Lake 20-14  
  1994 1A Weir Durant 51-12 Enterprise (Clarke) Sebastopol 28-0  
  1995 1A Weir Falkner 22-13 Mize Salem 41-13  
  1996 1A Weir Smithville 33-27 Mount Olive Mize 21-0  
  1997 1A Weir Durant 14-6 Scott Central Cathedral 44-0  
  1998 1A Smithville Durant 28-22 Pelahatchie Mize 28-6  
  1999 1A Noxapater Durant 19-16 Scott Central Mize 6-0  
  2000 1A Durant Vardaman 41-0 Mize Pelahatchie 42-14  
  2001 1A Durant Vardaman 34-14 Pelahatchie Puckett 16-0  
  2002 1A Weir Calhoun City 20-6 Puckett Union 20-7  
  2003 1A Weir Durant 14-13 Scott Central Mize 15-13  
  2004 1A Weir Calhoun City 24-19 Mize Scott Central 10-7  
  2005 1A Brooks Coffeeville 38-20 Mount Olive Saint John 28-7  
  2006 1A East Webster Vardaman 29-24 Puckett Lake 7-6  
  2007 1A Brooks East Webster 32-10 Puckett Weir 13-12  
  2008 1A Calhoun City Brooks 20-12 Puckett Mount Olive 28-12  
  2009 1A Durant Vardaman 30-7 Mount Olive Sebastopol 15-7  
  2010 1A Durant Okolona 38-15 Mount Olive Dexter 19-7  
  2011 1A Shaw Vardaman 12-6 Noxapater Cathedral 54-39  
  2012 1A French Camp Academy Shaw 28-8 Stringer Bogue Chitto 21-7  
  2013 1A Smithville Saint Aloysius 47-24 French Camp Academy Stringer 56-35  
  2014 1A Saint Aloysius Coffeeville 35-6 Cathedral Nanih Waiya 28-19  
  2015 1A Simmons Smithville 46-0 Resurrection Lumberton 23-8  
  2016 1A Simmons Smithville 44-7 Lumberton Nanih Waiya 50-48  
  2017 1A Simmons Okolona 20-14 Nanih Waiya Resurrection 36-32